Sabah namazı nasıl Kılınır – Kadın ? Resimli

 

 • İki Rekat Namaz Kılıyorum
  Namaz kılınacak yerin ve üzerinin temiz olmasına dikkat ederim.Abdest alıp, kıbleye dönerim.Hangi namazı kılınıyorsam ona niyet ederim.
  Şimdi sabah namazının sünneti kılacam onun için niyet ediyorum.Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya
  Ellerimi omuz hizama kadar kaldırıyorum.Ayaklarım az açık.Vücudum dik.Ellerim göğüs üstünde.Gözlerim secdeye bakar durumda.
  Birinci Rekat
  Allahu Ekber diyorum.
  Gözlerim secdeye bakıyorEllerim göğüs üzerine bağlı.Sağ elim sol elim üzerinde.Ayaklar az açık.Vücudum dik..
  Ellerimi bağladıktan sonra önce:Sübhanekeokuyorum.Sonra EuzuBesmele çekipFatiha-i Şerifeokuyorum: Sonunda Amin diyorum.Peşinden bir süreokuyorum.Ellerimi yana salarak:Allahu Ekber diyerekek ruküa eğiliyorum.
  Gözlerim ayak ucuma bakıyor.Ayaklarım az açık.Başım sırt hizasına gelmeyecek kadar az eğik.Diz ve dirseklerim hafif bükük.Ellerim dizlerimin üzerinde.Rükuda üç kere:Sübhane rabiye’l azıymdiyorum.
  Semiallahü limen hamideh ve Rabbena lekel hamddiyerek doğruluyorum.PeşindenAllahu Ekberdiyerek secdeye varıyorum.
  Alın ve burnum yere değiyorBaşım iki elim arasındaParmaklarım kıbleye doğruDirseklerim yere değiyor ve vücuduma yapışık,Oyluklarım da karnıma bitişikAyaklarımın üstü yere gelmişHer iki ayağım sağa yatıkSecdede üç defa:Sübhane rabbiye’l âlâdiyorum.
  Allahu Ekber diyereksecdeden kalkıyorum.Dizlerimin üstünde kısa bir müddet duruyorum.Allahu Ekber diyerektekrar secdeye varıyorum.
  Yine secdede üç defaSübhane rabbiye’l âlâdiyorum.Allahu Ekberdiyerekikinci rekata kalkıyorum.
  İkinci Rekat
  Önce BesmeleçekiyorumFatiha-i Şerife okuyorumSonunda Amin diyorumPeşinden bir süre okuyorum.Ellerimi yana salarak:Allahu Ekber diyerekek ruküa eğiliyorum.
  Rükuda üç kere:Sübhane rabiye’l azıymdiyorum.
  Semiallahü limen hamideh ve Rabbena lekel hamddiyerek doğruluyorum.PeşindenAllahu Ekberdiyerek secdeye varıyorum.
  Secdede üç defa:Sübhane rabbiye’l âlâdiyorum.
  Allahu Ekber diyereksecdeden kalkıyorum.Dizlerimin üstünde kısa bir müddet duruyorum.Allahu Ekber diyerektekrar secdeye varıyorum.
  Yine secdede üç defaSübhane rabbiye’l âlâdiyorum.Allahu Ekberdiyerekikinci rekata kalkıyorum.
  Ellerim dizim üstünde serbestAyaklarımın ikisi de sağdaYere oturuyorumGözlerim dizlerime bakıyor
  İkinci secdeden sonra:Allahu Ekberdiyerek oturuyorumBu oturuşta“Etteahiyyatü,Allahumma Salli,Allahumme BarikRabbena dualarını okuyorum.
  Dualardan sonra,Başımı önce sağa çeviriyorumGözlerimle omuzuma bakıyorumEs-selâmü aleykum ve rahmetüllah diyorum.
  Başımı sonra sola çeviriyorumEs-selâmü aleykum ve rahmetüllah diyorum.Böylece iki rekat sabah namazının sünnetini kılmış oluyorum.Aynı bu şekilde 2 rekatta sabah namzının farzını kıldıktan sonra tesbih çekip dua ediyorum.Nasıl mı?
  Tesbih ve Dua
  Namazımıı bitirip selam verdikten sonra,Allahumme ente’s-selamu ve min-ke’s-selam tebârekte yâ ze’l Celali ve’l-İkramdiyorum.Sonra “Ala Resulinâ salâvât” diyerek salâvat-i şerif getiriyorum.Arkasından:Sübhanellahi ve’lhamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahu vellahu ekber ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil aliyyi’l-azimdiyorum.Bundan sonra, birAyete’l-kürsi okuyorumArdından33 kere Sübhanellah33 kere Elhamdülillah33 kere Allahu Ekberdedikten sonra,Lâ ilahe illallahu vahdehu lâ şerike leh lehül-mülkü ve lehü’l,hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadîrdiyerek ellerimi kaldırıpdua ediyorum…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*